Ashwagandha – korzeń o wielu właściwościach

Ashwagandha

Ashwagandha – korzeń o wielu właściwościach

Natura niejednokrotnie udowodniła, że jest źródłem pełnym dobroczynnych substancji prozdrowotnych. Medycyna ajurwedyjska od tysięcy lat czerpie z niej to, co najcenniejsze, a my dzięki tej wiedzy możemy włączyć jej zasady – i tym samym sprawdzone środki – do swojej domowej apteczki. Jednym z naturalnych składników o szerokim spektrum działania jest ashwagandha indyjska znana także jako witania ospała (withania somnifera), winter cherry, samm al ferakh lub potocznie jako indyjski żeń szeń.


Czym jest ashwagandhaAshwagandha jest indyjskim ziołem, z którego wykorzystuje się zarówno korzeń, jak i owoce. Słynie z rozlicznych właściwości leczniczych; jest stosowana w stanach nadmiernego stresu, w chorobach nowotworowych, leczeniu anemii, niepłodności, nadciśnienia czy w profilaktyce sercowej i naczyniowej.

Specjaliści ajurwedy doceniają roślinę za jej wszechstronność i wysoką skuteczność. Dla pacjentów, którzy niepewnie sięgają po alternatywne i naturalne leczenie, plusem będzie fakt, że indyjska roślina jest doceniana przez specjalistów wielu dziedzin medycyny konwencjonalnej, a jej działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi.

Witania ospała rośliną z grupy psiankowatych i pochodzi z Indii. Głównie uprawiana jest w Bangladeszu, Pakistanie, Sri Lance, a także w Egipcie. Korzeń rośliny jest najbardziej znanym specyfikiem w medycynie ajurwedyskiej. Ashwagandha jako roślina jest niskim krzewem z czerwonymi bądź pomarańczowymi owocami i żółtozielonymi kwiatami.

Ashwagandha – działanie i właściwości leczniczeNajcenniejszą częścią rośliny jest jej korzeń, aczkolwiek jagody ashwagandha są także wykorzystywane. Sam korzeń porównywany jest do żeń szenia, jednak badania dowiodły, że ma on o wiele więcej właściwości leczniczych i działa zdecydowanie skuteczniej.

W składzie ashwagandha znajdują się:

• witanolidy działające antynowotworowo i przeciwbakteryjnie,
• związki odtruwających i oczyszczających organizm glikowitanolidów
• alkaloidy;
• fitosterole;
• kumaryny;
• fenolokwasy;
• znaczne ilości żelaza.

Biorąc pod uwagę tak złożony skład, ashwagandha jest rekomendowana dla osób o obniżonej odporności, a także zmagającymi się z różnego rodzaju dolegliwościami oraz chorobami.

Właściwości lecznicze ashwagandha powalają włączyć ją do codziennej suplementacji, by całkowicie uporać się z wieloma niedomaganiami zdrowotnymi. Jest ona zalecana osobom narażonym na infekcje, ale też i tym, którzy borykają się ze stanami chorobowymi. Ashwagandha stymuluje układ immunologiczny i reguluje pracę układu nerwowego.

Jest doskonałym środkiem na stany lękowe i nadmierny stres, a także na problemy z zasypianiem. Z powodzeniem jest stosowana w leczeniu chorób o podłożu psychicznym zwłaszcza depresji, zaburzeń pamięci, a także demencji. Udowodniono, że skuteczność działania indyjskiego korzenia jest podobna do imipraminy – leku przeciwdepresyjnego. Z powodzeniem stosuje się ją u pacjentów z nerwicami.

Dobrą prognozą na przyszłość jest fakt, że właściwości lecznicze ashwagandha są weryfikowane przez naukowców, którzy po przeprowadzeniu szeregu testów rekomendują korzeń w leczeniu Alzheimera.

Szerokie działanie ashwagandha chroni organizm przed nowotworami, a także hamuje rozwój komórek rakowych. U pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą działa na zasadzie parasola ochronnego i oręża w walce z nowotworem. Szczególnie skutecznie wspomaga leczenie raka piersi, trzustki, jelita grubego. Efektywnie chroni także żołądek i wątrobę przed zgubnym działaniem metali ciężkich i innych toksycznych substancji, a także zapobiega wrzodom żołądka.Ashwagandha – działanie na inne strefy organizmuOprócz tego, że ashwagandha doskonale wspomaga i chroni organizm przed najbardziej poważnymi zagrożeniami, odgrywa ona szczególne znaczenie w suplementacji osób aktywnych fizycznie. Zdecydowanie lepiej podnosi kondycję i wspomaga regenerację organizmu, niż popularny żeń szeń. Poza tym zawarte w niej fitosterole obniżają poziom złego cholesterolu, a wysoka zawartość żelaza pomaga w walce z anemią. Doskonała w składzie ashwagandha zastosowanie znajduje także w profilaktyce antyudarowej.

Suplementacja pozwala na uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych, lepszą pracę serca i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

W medycynie ajurwedyjskiej stosowana jest jako lek na reumatyzm i dolegliwości bólowe, a także na obrzęki i przykurcze. Uważa się, że hamuje także procesu starzenia. Istotny jest także fakt, że działanie ashwagandha obejmuje także zmniejszenie i uregulowanie poziomu cukru we krwi – mogą więc stosować ją osoby z cukrzycą typu 2.

Zastosowanie ashwagandha na niepłodność u mężczyzn także została udowodniona naukowo. Z przeprowadzonych badań i publikacji specjalistów na ten temat wynika, że zioło może być niezwykle pomocne w leczeniu niepłodności. Regularna suplementacja zwiększa liczbę i ruchliwość plemników, ogólnie podnosząc jakość spermy.


Ashwagandha dawkowanieAshwagandha dostępna jest w kilku formach – najpopularniejsze są kapsułki. W składzie tychże znajduje się wyciąg z rośliny w postaci monokoncentratu. Koniecznie należy stosować się do zaleceń podanych na ulotce, a w przypadku docelowego wspomagania leczenia istniejących już jednostek chorobowych koniecznie należy skonsultować dawkowanie ashwagandha ze specjalistą.

Jeśli sięgamy po sproszkowany korzeń, rekomendowana dawka dobowa wynosi 7 g dziennie, a w przypadku nalewki 12 ml na dobę. Chcąc poprawić wygląd swojej skóry, można sięgnąć po preparaty kosmetyczne z indyjskim żeń szeniem. Regularne, kilkutygodniowe stosowanie pozwoli uzyskać równowagę psychiczną i fizyczną.


Ashwagandha – skutki uboczneNależy pamiętać, że każdy preparat, także ziołowy może wywoływać skutki uboczne. W tym przypadku nie zaleca się suplementacji u kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także u osób cierpiących na choroby tarczycy. Zrezygnować z korzenia indyjskiego powinny także osoby przyjmujące leki nasenne, przeciwpadaczkowe oraz środki znieczulające.Ashwagandha a tarczyca


Ashwagandha może zmieniać poziom niektórych hormonów, dlatego nie powinny jej stosować osoby z nadczynnością tarczycy. Suplementacja w takich przypadkach może spowodować całkowitą nieskuteczność terapii.

Opublikuj komentarz