Jagody Acai – właściwości prozdrowotne

jagody acai

Jagody Acai – właściwości prozdrowotne

Znane z prozdrowotnych właściwości jagody acai pochodzą z niezmąconych ręką człowieka terenów Puszczy Amazońskiej, z tropikalnego i trudnego klimatu. Są cennym źródłem substancji odżywczych oraz antyoksydantów. Będące owocami palmy zwyczajnej – euterpii warzywnej owoce są hodowane w całej strefie międzyzwrotnikowej, a głównym dostawcą jagód acai pod różnymi postaciami jest Brazylia. Od wieków stanowią aż 40 proc. diety ludności mieszkającej w Amazonii, która to cieszy się doskonałą kondycją i zdrowiem. Liczne badania naukowe dowiodły, że acai są remedium nie tylko na kontrolę wagi ciała, ale i wiele innych dolegliwości.



Jagody acai- właściwości


Owoce euterpii rosną w dużych gronach, przypominających kiść winogron. Średnica jagód wynosi do 1,5 cm i jest zbliżona do dobrze znanych nam borówek amerykańskich. Podobieństwa także można znaleźć w kolorze i wyglądzie miąższu. Surowe owoce łączą w sobie nutę czekoladową z jagodowym smakiem.

W jagodach acai ukryte są dobroczynne dla zdrowia właściwości tj.
• witaminy z grupy B (B1,B2,B3), C, E;
• minerały — wapń, potas, magnez, żelazo i fosfor;
• aminokwasy egzogenne
• nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9
• błonnik w dużych ilościach 17 g/100g).

Trzeba dodać, że wyjątkowość jagód acai kryje się przede wszystkim w substancjach przeciwutleniających, do których należą flawonoidy, fitosterole, kwasy organiczne oraz antocyjany. Mając to na uwadze, potencjał antyoksydacyjny acai jest niezwykle wysoki. W skali ORAC (ang. oxygen radical absorbance capacity) owoce acai oraz ich przetwory znajdują się na samym szczycie tejże listy z wynikiem 161 400 μmol, co czyni je jednym z najsilniej działających roślin oczyszczających i chroniących organizm.


Acai – działanie


Wszechstronne działanie jagód acai jest doceniane na kilku płaszczyznach. Mogą one być spożywane zarówno przez dzieci, osoby dorosłe, jak i w podeszłym wieku. Krzywdzące jest uważanie tych owoców wyłącznie jako wspomagające odchudzanie, ponieważ mają one także działanie przeciwnowotworowe, wzmacniające odporność i procesy detoksykacji organizmu, obniżające zły cholesterol.

Należy wskazać także, że regularne spożywanie jagód acai wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, a tym samym i naczynia krwionośne, oraz regulują ciśnienie tętnicze we krwi. Co więcej, pomagają utrzymać wzrok w doskonałej kondycji, zapobiegając częstym chorobom oczu.

Uznawane są za obrońców młodego wyglądu, ale przede wszystkim poprawiają kondycję umysłową i zapobiegają rozwojowi chorób degeneracyjnych.

Jak spożywać acai


Ze względu na fakt, że jagody acai rosną wyłącznie w tropikach, a po ich zerwaniu szybko się psują transport całych, surowych owoców jest praktycznie niemożliwy. W związku z tym są dostępne w formie przetworzonej, zachowując swoje cenne właściwości. W polskich sklepach dostępne są jako:

• sok z jagód acai;
• sproszkowany ekstrakt acai;
• acai w tabletkach;
• olej z jagód acai.

Jagody acai dla dzieci i dorosłych


Nie ma przeszkód, by jagody acai były podawane dzieciom. Biorąc pod uwagę właściwości owoców, warto sięgnąć po sok z jagód acai, który jest produktem doskonale przyswajalnym, wzmacniającym organizm praktycznie na każdej płaszczyźnie. Już 25 – 50ml dzienna dawka wzmacnia układ immunologiczny, pomagając chronić młody organizm przed chorobami.

Poza tym sok z acai wspomaga pracę i regenerację mięśni, ale też łagodzi stres. Powinny po niego sięgać panie przy kobiecych dolegliwościach – czy to hormonalnych, czy też związanych z menstruacją, a także mężczyźni z problemem niepłodności czy przerostu prostaty. Zaskoczeniem może być fakt, że sok z jagód acai przeciwdziała osteoporozie i wspomaga profilaktykę przeciw demencji.


Acai na odchudzanie


Jak już wspomnieliśmy, stosowanie acai na odchudzanie jest szeroko rekomendowane. Oczywiście, pomagają one w walce ze zbędnymi kilogramami – głównie ze względu na wysoką zawartość błonnika, który przyspiesza i ułatwia trawienie, zapewniając jednocześnie długotrwałe uczucie sytości. Nie bez znaczenia jest także niski indeks glikemiczny acai stabilizujący stężenie glukozy we krwi.

Bioaktywne związki acai ułatwiają oczyszczanie organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Najlepszą suplementacją będą tabletki z acai, które są idealnie wyważoną porcją. Trzeba bowiem wiedzieć, że jagody acai same w sobie są dosyć kaloryczne i spożywane w dużych ilościach mogą przynieść odwrotny skutek.


Jak spożywać acai


Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak spożywać acai jest – zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt duża dawka owoców może spowodować dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Do przygotowania odżywczych koktajli warto sięgnąć po sproszkowane owoce, do jogurtów czy owsianek nadają się wysuszone acai, natomiast idealną formą będzie sok z acai i jagody acai w tabletkach.

Opublikuj komentarz